Upadek Getin Noble Bank S.A.

Co powinni wiedzieć frankowicze posiadający kredyty w Getin Noble Bank?

Mając na uwadze orzeczenie Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 20 lipca 2023 r., którym to orzeczeniem Sąd ogłosił upadłość Getin Noble Bank (po ogłoszonej wcześniej restrukturyzacji) nie ulega żadnej wątpliwości, że uzyskanie nadpłaty przez frankowiczów ponad wartość kapitału będzie albo niemożliwe, albo bardzo utrudnione.

Od dnia 20 lipca 2023 r. bankiem Getin Noble Bank S.A. zarządza syndyk, który będzie zarządzał równocześnie majątkiem upadłego banku.

Każdy kredytobiorca, który posiada kredyt frankowy w Getin Bank zadaje sobie pytania jakie będą dalsze kroki? Czy powinien wykonać określone działania w toku procesu upadłościowego? Czy działanie powinien wykonać jedynie kredytobiorca, który toczy spór z bankiem czy też każdy kredytobiorca.

Postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście na najbardziej nurtujące pytania dotyczące upadłości Getin Bank oraz sytuacji prawnej kredytobiorców.

Zgłoszenie wierzytelności

Zasadniczo, zgodnie z przyjętą w Prawie upadłościowym procedurą, każdy wierzyciel w toku postępowania upadłościowego, niezależnie od toczącego się procesu, powinien zgłosić wierzytelność, która przysługuje mu względem upadłego – w tym przypadku upadłego Getin Bank. Na tym etapie nie przesądzamy nad realnością odzyskania zgłoszonych wierzytelności, niemniej jest to wymóg niezbędny do dochodzenia swoich praw w toku postępowania upadłościowego.

Termin na zgłoszenie wierzytelności

Czas na zgłoszenie wierzytelności liczony jest od dnia ogłoszenia upadłości i wynosi 30 dni, zatem w dniu 19 sierpnia 2023 r. upływa czas zgłoszenia wierzytelności przez portal KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych).

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wierzytelności

Najważniejsze dokumenty, których będzie wymagał syndyk, to kopia umowy kredytowej, zaświadczenie z banku o spłatach – jeżeli toczy się spór i zaświadczenie jest nieaktualne, warto złożyć dodatkowo potwierdzenia z rachunku, aby uprawdopodobnić roszczenie. W tym miejscu należy wskazać, że najpewniej zaświadczenia z upadłego banku nie będą wydawane na tyle szybko, aby złożyć do syndyka aktualną listę, zatem warto uzbroić się w rozwiązania zastępcze.

Oświadczenie o potrąceniu wierzytelności

Równocześnie ze zgłoszeniem wierzytelności, w celu zabezpieczenia praw i roszczeń kredytobiorcy (wierzyciela), warto złożyć oświadczenie o potrąceniu. Działanie ma charakter wybiegowy, niemniej warto taki dokument przygotować i złożyć jako załącznik do zgłoszenia wierzytelności.

Dlaczego w praktyce może okazać się ważne oświadczenie o potrąceniu?

Jest to o tyle istotne, że jeżeli przyjmiemy, że linia orzecznicza będzie utrzymywała teorię dwóch kondykcji, wówczas roszczenie stron procesu mają charakter niezależny. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca dochodzi swojego roszczenia (roszczenie o zwrot świadczeń nienależnych spełnionych na rzecz banku), natomiast bank dochodzić może niezależnie swojego roszczenia, tj. roszczenia o zwrot kapitału udzielonego. Jeżeli przyjmiemy, że roszczenia obu stron są nieprzedawnione, oznacza to, że kredytobiorca swojego roszczenia może dochodzić aktualnie w toku postępowania upadłościowego (prawdopodobieństwo uzyskania nadpłaconego kapitału jest niewielkie), bank w osobie syndyka może dochodzić zwrotu udzielonego kapitału. W tym celu, aby zabezpieczyć się przez roszczeniami syndyka o zwrot udzielonego kapitału, na wszelki wypadek warto takie oświadczenie o potrąceniu złożyć na ręce syndyka.

Syndyk nie jest zobowiązany do uwzględnienia wierzytelności

Warto wspomnieć, że syndyk w toku postępowania upadłościowego nie jest zobowiązany do ujęcia w spisie wierzytelności roszczeń kredytobiorcy, wówczas, gdy kredytobiorca w spisie wierzytelności nie znajdzie na liście, albo syndyk uzna wierzytelność, ale niższą, wówczas kredytobiorca powinien złożyć sprzeciw. Sprzeciw składa się w terminie dwóch tygodni od dnia obwieszczenia, zatem ważne będzie śledzenie portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych, w celu zareagowania.

Losy postępowania sądowego

Zasadniczo należy liczyć się z tym, że sądy będą zawieszały postępowania sporne do czasu zakończenia postępowania upadłościowego. Jeżeli w toku postępowania upadłościowego wierzytelność kredytobiorcy nie zostanie zamieszczona w spisie wierzytelności, wówczas sąd podejmie (na wniosek strony) postępowanie i odwrotnie, jeżeli wierzytelność zostanie uwzględniona na liście wierzytelności, sąd prowadzący postępowanie umorzy je.

Zaprzestanie płatności rat

Nie rekomendujemy klientom kancelarii, którzy nie posiadają spłaconego kapitału w Getin Noble Bank S.A., zaprzestania spłaty rat w przypadku braku orzeczenia o zaprzestaniu płatności rat.

W zaistniałej sytuacji kredytobiorca winien rozważyć skutki takiego działania i zaprzestać spłaty rat (nie mając zabezpieczenia) jedynie w przypadku, gdy po analizie ryzyka i ocenie skutków będzie nadal przekonany do takiego rozwiązania.

Niewątpliwie, syndyk, który działa w imieniu banku będzie zainteresowany dochodzeniem roszczeń od kredytobiorcy, co zapewne będzie poprzedzone działaniami windykacyjnymi oraz wpisem do Biura Informacji Kredytowej, na co często kredytobiorcy nie są należycie przygotowani.

Zabezpieczenia

Kredytobiorcy, którzy uzyskali zabezpieczenie roszczenia na drodze sądowej, poprzez wstrzymanie płatności rat nie powinni się obawiać o działania ze strony Syndyka Getin Noble Bank S.A., albowiem ogłoszenie upadłości w żaden sposób nie wpływa na uzyskane zabezpieczenie.

Zgodnie z przyjętą praktyką do zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat nie stosuje się regulacji art. 146 ust. 3 Prawa upadłościowego, albowiem mając na uwadze, że zabezpieczenie jest jedynie czasowym unormowaniem praw i obowiązków na czas sporu sądowego, nie jest w żadnym wypadku skierowane do majątku upadłego (a właśnie tego dotyczy ten przepis) – majątku tego ani nie ogranicza, ani też nie wprowadza ograniczeń w jego likwidacji, zatem zabezpieczenia normujące prawa i obowiązki na czas procesu sądowego pozostaną w mocy.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy kredytobiorca dokonał nadpłaty ponad kapitał, czy też nie, czy pozwał już bank, czy dopiero planował pozwać bank, w interesie każdego kredytobiorcy jest zgłoszenie swojej wierzytelności do syndyka w czasie do 19 sierpnia 2023 r. Jednocześnie ze zgłoszeniem wierzytelności kredytobiorca winien złożyć oświadczenie o potrąceniu wierzytelności, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym roszczeniem o zwrot całego kapitału, który bank udzielił zgodnie z umową kredytu.

Nie czekaj, skorzystaj z przycisku poniżej i wyślij nam umowę do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy.

Spodobał Ci się wpis? Zobacz podobne artykuły:

Rafał Olejnik

Rafał Olejnik

Adwokat, Partner zarządzający kancelarią Dowlegal. Wieloletni praktyk. Doradca zarządów wielu spółek, w tym spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pasjonat ochrony interesów członków zarządu (czasem jednak stający po drugiej stronie) oraz właścicieli działalności gospodarczych, który stoi na stanowisku, że priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinna być konieczność ochrony tak interesu spółki, którą zarządza, jak też, a może przede wszystkim, interesu osobistego.