W związku z masowo pojawiającymi się komunikatami na temat słabnącego kursu franka szwajcarskiego, kredytobiorcy mogą czuć się pozornie uspokojeni.
Główny komunikat medialny brzmi – franka jest niższy niż pamiętnego stycznia 2015 r., zatem kredytobiorcy mogą odetchnąć.
W naszej ocenie, należy o tyle sceptycznie postrzegać te komunikaty z dwóch względów – jak dobrze wiemy, kurs żadnej waluty nie jest jednoznacznie przewidywalny i tak samo jak szybko spadł, tak szybko może wzrosnąć, zatem trudno jest dziś wnioskować czy za pewien czas CHF nie będzie kosztował przykładowych 6 złotych (podobnie nie zakładano tego w roku 2006 kiedy na masową skalę „wciskano” kredytobiorcom kredyty (pseudo)walutowe utrzymując, że jest to bardzo stabilna waluta.
Drugim powodem dlaczego sceptycznie należy postrzegać komunikaty prasowe to fakt, że psychologia działań jest stosunkowo przewidywalna – im wyższy kurs waluty, tym większa determinacja do działania kredytobiorców, im niższy tym determinacja jest niższa.
W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż w przypadku roszczenia o zwrot nadpłat kolejnych rat od daty pierwszej spłaty raty, każda rata z osobna podlega przedawnieniu. Ma to znaczenie praktyczne, albowiem zakładając 10 letni termin przedawnienia dla każdej raty z osobna, jeżeli niższy kurs (hipotetycznie demotywujący do działania) będzie utrzymywał się przez 4 lata i przez ten czas nie podejmiemy działania, wówczas za pewien czas kiedy kurs franka wzrośnie, uśpiony kredytobiorca podejmie decyzję o działaniu, musi liczyć się z tym, że tych kilka lat nie będzie możliwych do ujęcia w wartości przedmiotu sporu ze względu na przedawnienie tychże roszczeń.
Uczulamy naszych czytelników, że artykuły pisane przez dziennikarzy, tworzone są czasami tendencyjnie dla społeczeństwa, zatem warto patrzeć szerzej na swoją sytuację prawną i finansową.
Nie czekaj, skorzystaj z przycisku poniżej i wyślij nam umowę do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy.
Spodobał Ci się wpis? Zobacz podobne artykuły:
Czy i jak zmieni się sytuacja kredytobiorców w związku z rozstrzygnięciem zagadnień prawnych istotnych dla kredytów denominowanych i indeksowanych
Kredyty denominowane i indeksowane - jak zmieni się sytuacja kredytobiorców w związku z rozstrzygnięciem zagadnień prawnych, istotnych dla tychże kredytów? Wnioskiem z 29 stycznia 2021 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zwrócił się do pełnego składu Izby Cywilnej SN...
Wygraliśmy z Bankiem Millennium. Sąd zastosował teorię dwóch kondykcji
Sąd w sprawie przeciwko Millennium zasądził na rzecz frankowiczów niemal każdą uiszczoną złotówkę oraz CHF. Miło nam poinformować, że wygraliśmy sprawę frankową naszych klientów przeciwko Millennium, co ważne z teorią dwóch kondykcji - sąd zasądził niemal każdą...
Ostatnie orzeczenia w sprawach frankowiczów z MBank…
Prezentujemy Państwu zestawienie wybranych orzeczeń Mbank mBank- unieważnienie Orzeczenie z dnia 29.01.2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, sygn. akt I ACa 67/19 O unieważnieniu frankowej umowy kredytowej, wbrew ustaleniom poczynionym przez sąd pierwszej instancji,...
Adwokat, Partner zarządzający kancelarią Dowlegal. Wieloletni praktyk. Doradca zarządów wielu spółek, w tym spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pasjonat ochrony interesów członków zarządu (czasem jednak stający po drugiej stronie) oraz właścicieli działalności gospodarczych, który stoi na stanowisku, że priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinna być konieczność ochrony tak interesu spółki, którą zarządza, jak też, a może przede wszystkim, interesu osobistego.