Na stronie PiS możemy przeczytać archiwalny wprawdzie artykuł dotyczący krytyki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Bankowego, gdzie Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Przemysław Gosiewski w sposób jednoznaczny krytykuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego dotyczące dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie, traktując takie działanie jako zmniejszenie dostępu obywateli do „taniego kredytu”.

Przypominająco, Rekomendacja S (link do pełnej treści Rekomendacji S) wprowadzała m.in. „aby bank w przypadku udzielania kredytów walutach obcych analizował zdolność kredytową klienta przy założeniu, że stopa procentowa dla kredytu walutowego jest równa co najmniej stopie procentowej dla kredytu złotowego, a kapitał kredytu jest większy o 20%.”

Pis - frankowicze

Tutaj ważna uwaga i argument, który używamy w pismach procesowych – nawet specjaliści zasiadający w Komisji Nadzoru Bankowego zakładali, że kurs franka nie powinien wzrosnąć więcej niż 20%, zatem jeżeli KNB nie zakładała wzrostu 100%, to na jakiej podstawie taki wzrost miał zakładać przeciętny obywatel?

Poniżej główne tezy oświadczenia Klubu Parlamentarnego PiS:

Nie podzielamy argumentacji Komisji Nadzoru Bankowego dotyczącej rzekomego zagrożenia dla sytemu bankowego. W 2005 roku banki zarobiły aż 9,2 mld zł. Zysk wzrósł w ubiegłym roku o 28,9 proc.

Stanowisku Komisji Nadzoru Bankowego przeczą również dane Związku Banków Polskich. Opierając się na tych danych troska Komisji Nadzoru Bankowego wydaje się być nieuzasadniona.

Oczywiście nie możemy nie dostrzegać tego ryzyka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ciągły wzrost gospodarczy naszego kraju, niską inflację i umacniającą się złotówkę, to obawy Komisji Nadzoru Bankowego nie znajdują potwierdzenia w faktach.

Klub Parlamentarny PiS chroniąc interesy szerokich grup społecznych zainteresowanych uzyskaniem dostępu do taniego kredytu uważa, że w obecnej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć zbyt wysokie stopy procentowe.

Stawia ona interes największych sieci bankowych ponad interesem zwykłych obywateli i interesem publicznym. Trudno dostrzec w polityce Komisji Nadzoru Bankowego uwzględnianie postulatów i fachowych opinii niezależnych ekspertów

.
Dostęp do pełnej treści oświadczenia znajduje się w tym miejscu : http://old.pis.org.pl/article.php?id=4415

Nie czekaj, skorzystaj z przycisku poniżej i wyślij nam umowę do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy.

Spodobał Ci się wpis? Zobacz podobne artykuły:

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Rafał Olejnik

Rafał Olejnik

Adwokat, Partner zarządzający kancelarią Dowlegal. Wieloletni praktyk. Doradca zarządów wielu spółek, w tym spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pasjonat ochrony interesów członków zarządu (czasem jednak stający po drugiej stronie) oraz właścicieli działalności gospodarczych, który stoi na stanowisku, że priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinna być konieczność ochrony tak interesu spółki, którą zarządza, jak też, a może przede wszystkim, interesu osobistego.