19 stycznia 2018 Polityka

PiS był zwolennikiem kredytów walutowych

PiS był zwolennikiem kredytów walutowych

Na stronie PiS możemy przeczytać archiwalny wprawdzie artykuł dotyczący krytyki Rekomendacji S Komisji Nadzoru Bankowego, gdzie Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Przemysław Gosiewski w sposób jednoznaczny krytykuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego dotyczące dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie, traktując takie działanie jako zmniejszenie dostępu obywateli do „taniego kredytu”.

Przypominająco, Rekomendacja S (link do pełnej treści Rekomendacji S) wprowadzała m.in. „aby bank w przypadku udzielania kredytów walutach obcych analizował zdolność kredytową klienta przy założeniu, że stopa procentowa dla kredytu walutowego jest równa co najmniej stopie procentowej dla kredytu złotowego, a kapitał kredytu jest większy o 20%.”

Pis - frankowicze

Tutaj ważna uwaga i argument, który używamy w pismach procesowych – nawet specjaliści zasiadający w Komisji Nadzoru Bankowego zakładali, że kurs franka nie powinien wzrosnąć więcej niż 20%, zatem jeżeli KNB nie zakładała wzrostu 100%, to na jakiej podstawie taki wzrost miał zakładać przeciętny obywatel?

Poniżej główne tezy oświadczenia Klubu Parlamentarnego PiS:

Nie podzielamy argumentacji Komisji Nadzoru Bankowego dotyczącej rzekomego zagrożenia dla sytemu bankowego. W 2005 roku banki zarobiły aż 9,2 mld zł. Zysk wzrósł w ubiegłym roku o 28,9 proc.

Stanowisku Komisji Nadzoru Bankowego przeczą również dane Związku Banków Polskich. Opierając się na tych danych troska Komisji Nadzoru Bankowego wydaje się być nieuzasadniona.

Oczywiście nie możemy nie dostrzegać tego ryzyka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ciągły wzrost gospodarczy naszego kraju, niską inflację i umacniającą się złotówkę, to obawy Komisji Nadzoru Bankowego nie znajdują potwierdzenia w faktach.

Klub Parlamentarny PiS chroniąc interesy szerokich grup społecznych zainteresowanych uzyskaniem dostępu do taniego kredytu uważa, że w obecnej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć zbyt wysokie stopy procentowe.

Stawia ona interes największych sieci bankowych ponad interesem zwykłych obywateli i interesem publicznym. Trudno dostrzec w polityce Komisji Nadzoru Bankowego uwzględnianie postulatów i fachowych opinii niezależnych ekspertów

.
Dostęp do pełnej treści oświadczenia znajduje się w tym miejscu : http://old.pis.org.pl/article.php?id=4415

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu uważasz, że może on pomóc innym osobom, mamy prośbę o jego udostępnienie, co na pewno będzie dla nas stanowiło zdecydowaną motywację do dalszego rozwoju tego miejsca…

Tagi: , , ,
Wyślij nam umowę – przeanalizujemy ją bezpłatnie
Zobacz też:

« »
Close

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Zapisz swoje dane. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić szczegóły dalszej współpracy.


 • Załącz umowę lub inne dokumenty (waga pojedynczego pliku nie może przekroczyć 10 MB, dopuszczane formaty .png, .jpg, .pdf, .txt, .docx, .doc). W przypadku większej ilości plików wysyłka może potrwać kilkadziesiąt sekund, prosimy o cierpliwość.

   

  "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez kancelarię Dowlegal Adwokaci Decowska – Olejnik sp.k. w celu kontaktu, analizy umowy kredytowej oraz złożeniu oferty współpracy. Oświadczam jednocześnie, że podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia”.
 • Subscribe error, please review your email address.

  Close

  You are now subscribed, thank you!

  Close

  There was a problem with your submission. Please check the field(s) with red label below.

  Close

  Your message has been sent. We will get back to you soon!

  Close