Szanowni Państwo,

Mając na uwadze fakt, iż w dniu 30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku, poniżej przestawimy Państwu rekomendacje dotyczące Państwa postępowań.

Trudno nie odnieść wrażenia, że sądy w różnych częściach Polski, w tym Sąd Okręgowy w Warszawie i funkcjonujący w tym sądzie tzw. „wydział frankowy” zbagatelizowały problem trudnej sytuacji Getin Banku co dziś, zwłaszcza w sytuacji nadpłaty kredytu ponad wartość nominalną kredytu może powodować trudność w odzyskaniu nadpłat, które zostały dokonane przez kredytobiorców.

Mając na uwadze powyższe, w zależności od etapu spłaty kredytu rekomendujemy następujące rozwiązania:

  • w każdym przypadku rekomendujemy wstrzymania płatności rat na kilka dni, aby zobaczyć jakie będą dalsze – te najbliższe losy banku,
  • w przypadku, w którym kredytobiorca nadpłacił sumę pożyczonych środków rekomendujemy zupełne wstrzymanie płatności rat – nieważność umowy zasadniczo sprowadza się do wzajemnego rozliczenia stron, zatem można założyć, iż spłata wartości nominalnej kredytu stanowi właśnie takie rozliczenie, (należy jednak liczyć się z tym, iż bank może być zainteresowany przekazaniem, w mniemaniu banku, danych dłużnika do BIK i na tę okoliczność rozważyłby złożenie wniosku o zabezpieczenie, który polegałby na zakazaniu bankowi raportowaniu do BIK),
  • względnie, w przypadku powyżej (spłata wartości nominalnej kredytu), rozważyłbym ponowne złożenie wniosku o zabezpieczenie (jeżeli wcześniej taki był złożony), licząc, że sąd rozpoznający taki wniosek nie będzie miał wątpliwości, iż zasądzonego w przyszłości roszczenia, kredytobiorca może nie odzyskać.

Proszę jednocześnie pamiętać, iż rekomendacja ma charakter generalny, co powoduje, że nie można uznać niniejszej wiadomości za wiążącą opinię i poradę prawną.  

O dalszych losach i rozwoju sytuacji będziemy Państwa na bieżąco informowali.

Nie czekaj, skorzystaj z przycisku poniżej i wyślij nam umowę do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy.

Spodobał Ci się wpis? Zobacz podobne artykuły:

Rafał Olejnik

Rafał Olejnik

Adwokat, Partner zarządzający kancelarią Dowlegal. Wieloletni praktyk. Doradca zarządów wielu spółek, w tym spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pasjonat ochrony interesów członków zarządu (czasem jednak stający po drugiej stronie) oraz właścicieli działalności gospodarczych, który stoi na stanowisku, że priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinna być konieczność ochrony tak interesu spółki, którą zarządza, jak też, a może przede wszystkim, interesu osobistego.