Aktualnie w setkach tysięcy umów kredytowych znajdują się zapisy, z których wynika, że na oprocentowanie kredytu składa się LIBOR + niezmienna marża. W związku z tym, że Szwajcarski Bank Narodowy w połowie czerwca wprowadził nową stopę procentową – SARON, który został wprowadzony w związku z tym, że LIBOR był wyliczany w oparciu o deklaracje instytucji finansowych, co umożliwiało manipulacje. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy ma być właśnie SARON.

Pamiętajmy o tym, że w praktyce pojawi się wątpliwość w jaki sposób banki powinny wdrażać tę stopę oprocentowania do umów oraz czy jest to w ogóle możliwe – aktualnie umowa kredytowa w sposób precyzyjny wskazuje, że oprocentowanie kredytu do suma LIBOR + marży. Z prawnego punktu widzenia nie będzie można stosować współczynnika, którego rynkowo już nie będzie. Może zatem sama marża?

Nie czekaj, skorzystaj z przycisku poniżej i wyślij nam umowę do bezpłatnej i niezobowiązującej analizy.

Spodobał Ci się wpis? Zobacz podobne artykuły:

Rafał Olejnik

Rafał Olejnik

Adwokat, Partner zarządzający kancelarią Dowlegal. Wieloletni praktyk. Doradca zarządów wielu spółek, w tym spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pasjonat ochrony interesów członków zarządu (czasem jednak stający po drugiej stronie) oraz właścicieli działalności gospodarczych, który stoi na stanowisku, że priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinna być konieczność ochrony tak interesu spółki, którą zarządza, jak też, a może przede wszystkim, interesu osobistego.