26 czerwca 2019 Aktualności, Newsy

Do końca 2021 zniknie z rynku libor i pojawi się SARON. Co z umowami kredytów frankowych?

Do końca 2021 zniknie z rynku libor i pojawi się SARON. Co z umowami kredytów frankowych?

Aktualnie w setkach tysięcy umów kredytowych znajdują się zapisy, z których wynika, że na oprocentowanie kredytu składa się LIBOR + niezmienna marża. W związku z tym, że Szwajcarski Bank Narodowy w połowie czerwca wprowadził nową stopę procentową – SARON, który został wprowadzony w związku z tym, że LIBOR był wyliczany w oparciu o deklaracje instytucji finansowych, co umożliwiało manipulacje. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy ma być właśnie SARON.

Pamiętajmy o tym, że w praktyce pojawi się wątpliwość w jaki sposób banki powinny wdrażać tę stopę oprocentowania do umów oraz czy jest to w ogóle możliwe – aktualnie umowa kredytowa w sposób precyzyjny wskazuje, że oprocentowanie kredytu do suma LIBOR + marży. Z prawnego punktu widzenia nie będzie można stosować współczynnika, którego rynkowo już nie będzie. Może zatem sama marża?

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu uważasz, że może on pomóc innym osobom, mamy prośbę o jego udostępnienie, co na pewno będzie dla nas stanowiło zdecydowaną motywację do dalszego rozwoju tego miejsca…

Tagi: , , , , ,
Wyślij nam umowę – przeanalizujemy ją bezpłatnie
Zobacz też:

« »
Close

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Zapisz swoje dane. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić szczegóły dalszej współpracy.


 • Załącz umowę lub inne dokumenty (waga pojedynczego pliku nie może przekroczyć 10 MB, dopuszczane formaty .png, .jpg, .pdf, .txt, .docx, .doc). W przypadku większej ilości plików wysyłka może potrwać kilkadziesiąt sekund, prosimy o cierpliwość.

   

  "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez kancelarię Dowlegal Adwokaci Decowska – Olejnik sp.k. w celu kontaktu, analizy umowy kredytowej oraz złożeniu oferty współpracy. Oświadczam jednocześnie, że podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia”.
 • Subscribe error, please review your email address.

  Close

  You are now subscribed, thank you!

  Close

  There was a problem with your submission. Please check the field(s) with red label below.

  Close

  Your message has been sent. We will get back to you soon!

  Close